MENÜ

Honlap neve
Szlogen kell ide.

Bevezető

Ebben a leckében megtanulhatod a blues kíséret alapkörét és a leggyakrabban használt kísérettípusokat. Nyolcféle variációt ismerhetsz meg a kéthangos blues kíséret fajtájával, melyek úgy vannak összeállítva, hogy ha megtanultad azokat, akkor képes lehetsz arra, hogy kitalálj vagy improvizálj hasonló variációkat.

Lecke

 

Az alap blues kör felépítése

- négy taktus I. fok
- két taktus IV. fok
- két taktus I. fok
- egy taktus V. fok
- egy taktus IV. fok
- két taktus I. fok
A fokok a hangok vagy akkordok hangsorbeli helyzetét jelentik. Mit is értünk ezalatt? Az itt leírt körök E dúrban és A dúrban vannak.

E dúr hangsor: E, Fisz, Gisz, A, B, Cisz, Disz, E
A dúr hangsor: A, B, Cisz, D, E, Fisz, Gisz, A
Ezek szerint E dúrban az első fok E, A dúrban pedig A. Ha csak ennyit tudsz, az bőven elég ahhoz, hogy kiszámold a IV. és V. fokot E-ben és A-ban.
A blues ritmikája hármas osztású, ezért ne tévesszen meg a nyolcados lejegyzés. Ilyen esetben a kotta felett jelölik a nyolcadok átértelmezését. Vagyis játszd a nyolcadokat triolás lüktetéssel (a triolákat az Alapritmusok és szünetek leckéből tanulhatod meg).
1. Az első körben az alaphangon kívül (alaphang például az E7-nél az E) csak az V. és a VI. hangot használjuk (E dúrban az V. hang a B, a VI. pedig a Cisz). Ez a motívum a legtipikusabb eleme a blues kíséreteknek. Ne ijedj meg a 9. taktusban lévő, B-re játszott hangzattól sem, mert a további körökben távolabbra is ki kell majd nyúlnod. Ha problémád van a széles tartással, akkor a Kéztartás lecke segítségedre lehet. Pengess mindvégig lefelé, ráhúzottan és tompítottan, mert akkor nem fogsz más, nem kívánatos húrokat megszólaltatni. Ezt a két technikát a Ráhúzott és felcsapott pengetés valamint a Tompítás leckékből tanulhatod meg.
2. Ebben a körben csak egyetlen új hang van, a kis 7-es. Az E dúr hangsor VII. hangja, vagyis nagy 7-ese, a Disz, a kis 7-ese pedig a D.
3. Ha minden taktus utolsó felütését (utolsó nyolcadát) átkötjük a következő taktus 1-ére (az átkötést az Alapritmusok és szünetek leckéből megtanulhatod), egy érdekes előrehozó érzetet fogunk kelteni. Ez leginkább a fokok váltásánál derül ki, mert akkor valóban előrébb hozzuk a következő hangzatot.
4. Folytassuk A bluesban a variálásokat. Itt megtanulhatod a triola egyszerű alkalmazását. Még mindig csak az alap, az V., a VI. és a VII. hangokat használjuk.
5. Ismét egy kör előrehozással.
6. Ha a blues kíséretet felgyorsítod, rock and roll kíséretet kapsz. A nagy tempó miatt pengess le és föl. Ebben a játékstílusban a lüktetést a fojtás adja, amit a bal kezeddel végzel (a fojtást a Tompítás leckéből tanulhatod meg).
7. Egy újabb variáció összekötésre és triolákra.
8. A 6. gyakorlatban a lüktetést, vagyis a blues felütéseket fojtott pengetéssel hoztuk. Ebben a variációban a felütésekre csak egy hang szólal meg. A taktusok utolsó nyolcada a következő taktus első nyolcadának előrehozása, de most úgy, hogy nem kell tartanod a hangot a következő taktusban.
Dobszólamok gyakorláshoz

 

Asztali nézet